Škoda 120 Už z Vás někdy někdo letěl nad křižovatkou? Ne? Nebo snad ano? Ročně takto nad křižovatkou létá po celé republice tisíce lidí. Mnozí z nich dobrovolně, většina však zcela nedobrovolně. Let nad křižovatkou Vás totiž může stát zdraví ale také holý život. Já poprvé a zatím naposledy nad křižovatkou letěl snad před deseti lety v Prostějově, o čemž jsem zde vlastně již psal, ale vzhledem k tomu, že TO nemám rád, tak to zde nějak pro potěchu čtenářstva dramaticky rozvedu v rámci pokračování seriálu "nemám rád".

Medvídek Pů Je neurčitý letní den brzo ráno. Neznámá rodina XY se chystá na vysněnou dovolenou neznámo kde. Táta ráno ještě šampónem umyje sklíčka svého mazlíčka značky Škoda a maminka pro děti uvaří Granko. O několik desítek kilometrů dál hluboce spí Aby. Je léto, tak proč by se konečně jednou nevyspal. Netuší, že již za několik hodin změní plány rodiny XY a i on se tak trošičku změní. Rodina XY se balí. Jeníček si sebou bere knížku o medvídkovi Pů a Barunka sadu panenek Barbie s novou edicí šatiček, které maminka sehnala na poslední chvíli v Prioru. Tou dobou se nám Aby. budí, snídá rohlík s domácím medem, což je jakýsi letní rituál, který nikdy nevynechá, je-li u prarodičů na chalupě. Dnes je velký den, jelikož se s bratrem a dědou vydá po dlouhé době do centra konzumu, blízkého okresního města Prostějov, kde navštíví PRIOR!

Paul Gauguin Je opravdu krásný letní horký den. Aby. si s bratrem a dědou dávají rozchod a stanovují čas, kdy se opět setkají na parkovišti poblíž městského okruhu. Aby. je nadšený! Je léto, má nějaké kapesné a tak to kapesné utratí. Rodinka XY už je sbalena, autíčko Škoda 120 se prohýbá pod vahou nejrůznějšího možného i nemožného materiálů a táta již trošku nervózně poklepává prsty o palubní desku - Jeníček zapoměl voskovky a tak se pevně stanovený čas odjezdu odkládá o dvacet osudných minut. Jeníček totiž moc dobře maluje. Jednou by chtěl být jako ten slavný malíř Paul Gauguin, co ho má maminka v té knížce s obrázky. Mocné zákony kauzality ovšem již pracují na plné obrátky a Jeníčkův nemilosrdný Gauguin spřádá své nekalé plány.

Ikaros Aby. se zahleděl do krásné knížky s fotografiemi americké přírody. Tak moc by tu knížku chtěl, ale tolik peněz nemá. Přesto přešlapováním před výkladní skříní zabíjí drahocených dvacet minut. Frustrován nastalou situací odchází ke smluvenému místu o něco dříve. Svítí červená a přechod je celých třicet metrů daleko. Aby. to neřeší, kolikrát vůbec šel přes přechod. Vstoupí do čtyřproudé vozovky a svižným krokem se blíži k parkovišti na protější straně, kde již na něj mává děda. Škodovka rodinky XY konečně dostává zelenou a nervózní táta zprudka šlape na plyn. Zarmoucenému Abymu zbývají již pouhé tři metry. V tom okamžiku v koutku pravého oka zahlédne blížící se automobil rodinky XY. Spěchající táta rodinky XY v posledním okamžiku zahlédne bezstarostně kráčející osobu a zprudka dupá na brzdu. Aby. necítí náraz, vše se odehrává ve zlomku vteřiny. Aby. klouže po kapotě, rozbíjí přední sklo, utráhá levé zrcátko a pokračuje na střechu. Tak konečně! Takovému letu by záviděl i mýtický Ikaros. Aby. ještě nějaký ten metr letí, ale to už nad ním vítězí zákony Newtonova jablka a Aby. končí na zemi. Ten čtrnáctiletý mladík sice nezískal vysněnou knížku o severoamerické přírodě, zato však ten den při něm stál celý zástup anělíčků strážných, protože Aby. nedopadl na hlavu, ale na zadek, který si nic jiného nezasloužil.

Aby. je v naprostém šoku. Vstává, omlouvá se šokovaným kolemjdoucím a pokračuje v cestě k parkovišti. Neuvědomuje si, že jeho nešťastný baťůžek se válí na druhé straně ulice a že mu chybí boty, které odlétly tamtéž. Z bílého trička zbyly jen zasviněné cáry a záda má škaredě odřená. Kolemjdoucí Abyho musí odchytit jako divokou zvěř a skoro až násilím odvézt do blízké nemocnice, kde se ovšem na rentgenu zjistí, že Aby. má tuhý kořínek. Aby tuhý kořínek měl, nebylo tomu ovšem tak v případě nešťastné Škodovky, která již nebyla schopna další jízdy. A tak přátelé vězte, že není záhodno zapomínat pastelky. Je totiž docela možné, že narazíte na podobného vola ;-)...