Paintball OřechovV únoru 1916 se u pevnosti Verdun odehrála jedna z nejstrašnějších bitev všech dosud uskutečněných válek. V mazlavém blátě a zákopech plných vody zde zanechalo život na 600 000 vojáků, kteří ještě před dvěma lety očekávali týden trvající konflikt. V květnu 2007 se odehrála také jedna bitva v zákopech. Nebylo to v daleké Francii a místo vody a mlaskavého bláta vojáky k smrti vysilovalo odpolední slunce, rozehřátá země a nenasytný krvelačný protivník se stlačeným kyslíkem poháněnou zbraní s mířidly, která při úsťové rychlosti 300 stop za vteřinu kosila protivníka oranžovou želatinou v plastové skořápce tvaru velké třešně.

Nikdo tehdy nezahynul a tak si domů neodnesl nějaké to purpurové srdce post mortem, ale pouze bolavá fialová kola na svých zádech, která jen tak nezmizí. Inu tak tedy v sobotu jsem vyrazil s bráchou do blízkého Ořechova, kde se nachází největší army park svého druhu v republice a kde byl naplánovaný paintballový souboj. Očekával jsem takových 20 spolubojovníků, ale nakonec se ukázalo, že válečné pole bude celé odpoledne patřít více než padesátce krvelačných bestií žíznících po krvi.

Paintball Ořechov
Boj na pravém křídle se téměř pokaždé zabetonoval a proměnil v zákopovou válku, kde bylo během dne vystříleno na protivníka tisíce nábojů bez zřejmého cíle.

Jak se takový paintball hraje? Vyfasujete vojenský mundůr. Buď tedy kombinézu nebo tankistické maskáče a plášť. Tato výstroj neslouží k tomu, aby Vás snad zásah želatinovou kuličkou ve tvrdé skořápce nebolel, ale aby Vám nezničil oblečení. Pak si nasadíte speciální "cyklistické" rukavice s ochranou kloubů a pás na krk, jelikož výstřel z blízkosti Vám může s radostí zdecimovat Váš nádherný ohryzek. Takže již jsme navlečeni, hlavu ještě obalíme do černého šátku a hurá vzhůru ke stanovišti, kde každý vyslechne dobrou půlhodinku trvající instruktáž, podepíše prohlášení o zodpovědnosti, pak si vybere masku, vyfasuje zbraň a naplní zásobník na 200 střel speciálními kuličkami. Když jste takto navlečeni do "plné paintballové polní" a nad Vámi žhne třicetistupňové slunce, možná Vám někde v podvědomí prolétne myšlenka, proč jste raději nešli k rybníku. To již však v nitru buší na dveře Vaše animalistické ego a atavistický válečnický duch posilněný vyplaveným adrenalinem řve do celého těla, že boj se blíží. Zhluboka dýcháte, jste rozděleni do dvou družstev na žluté a červené, ale to už běžíte dolů do kotliny s hřištěm, odjišťujete zbraň a čekáte na pokyn z vysílačky velitele družstva a zvukový signál z megafonu. Boj může začít...

Paintball Ořechov
V plné síle. Na pušce je patrný zásobník na paintballové kuličky. Hlaveň musela být povinně při odchodu z hřiště zabalena do ochranného krytu.

Zbraň. Na výběr byly dva druhy. Levnější bez mířidel a o pár desetikorun dražší model s mířidly, který si vybírám i já. Nahoře je válcovitý plastový zásobník na náboje na zadní straně pak jako opěra slouží zásobník na stlačený kyslík včetně tlakoměru. Automatická puška tedy funguje jako poněkud vylepšená vzduchovka a stejná je také rychlost výstřelu, který působí opravdu hrůzně, když společně s kuličkou vytryskne z hlavně i stlačený bílý plyn ze zásobníku. Mířidla jsou efektivní do vzdálenosti kolem 20 metrů, pak už si kulička začíná dělat co chce a rozptyl je veliký. Samotný dostřel se pohybuje kolem padesáti metrů, při balistickém výstřelu však přidejte ještě dalších pár desítek metrů. Při střelbě do cíle vzdáleného 10-15 metrů pak byla moje zbraň naprosto perfektní a bez problémů jsem se strefil do pár centimetrů tenkého sloupku.

Paintball Ořechov
Zázemí. Vlastní bojiště se nachází v prohlubni za terénní vlnou oddělující zbytek areálu s vojenským muzeem. Na vrcholu terénní vlny je pak základna pro paintball, výdejna zbraní, nábojů, střelec si zde může doplnit hnací plyn a především zde jsou rozhodčí s megafonem, kteří hlídají hru a komunikují s veliteli obou družstev pomocí vysílačky. Válečné pole je také obehnáno ochranným plotem, jelikož ona taková kulička při rychlosti třiceti metrů za vteřinu dokáže člověku vystřelit oko.

A jaké typy her se hrají? Dvě družstva bojují buď do vybití protivníka, který odchází ze hry se zdviženou rukou poté, co byl zřetelně zasažen do těla či zbraně, nebo se hraje o vlajky, kdy jeden tým musí ukořistit vlajku protivníka na druhé straně bojiště, či se každý z týmů snaží ukořistiť hlavní vlajku uprostřed hřiště, či se dobývá pevnost a zcela na konci, když už zbývá jen pár kuliček v zásobníku a je zbytečné nakupovat další, hraje se ta nejkrvalečnější forma boje - boj bez pravidel, kdy hrač nepadne s prvním zásahem, ale může pokračovat dál. Takto pak můžete schytat patnáct zásahů z bezprostřední blízkosti než stačíte zvednout ruku jakožto znak ukončení hry. Mně takto zbývalo v zásobníku dobrých padesát výstřelů a tak jsem se v zákopu chytl se žlutým protivníkem. Snad ze dvou metrů jsme do sebe jak blázni stříleli, než mě přinutil v neskutečných bolestech zvednout ruku po zásahu malíčku, který včera posléze napuchnul do dvojnásobné velikosti.

Paintball Ořechov
Kompletní výzbroj. Automatická, stlačeným vzdychem poháněná, puška na paintball a ochranná helma. Vpravo zásobník na stlačený kyslík, vlevo pak viditělně ještě celkem plný zásobník.

Slunce se pomalu ukládá ke spánku, přichází teplý večer. Člověk shazuje potem promáčený vojenský mundůr a platí nehorázné peníze, které však byly přecijen vykoupeny výborným zážitkem, extrémním sportem a dvěma litry do krve vyplaveného adrenalinu.

Paintball Ořechov
Bojiště. Vlevo v zákopu žlutý nepřítel, ale ten mě již nezajímá. Byl jsem zasažen a tak si to šinu zpět na rozhodčí kopeček. Ten výstup cca deset metrů byl asi nejhrůznější, jelikož ani tehdy si člověk nemohl odejmout tu zatracenou masku, ve které se tak špatně dýchalo.

Post Scriptum: Přicházím domů, shazuji ze sebe tričko a zdešeně hledím do zrcadla. V žvotě jsem neviděl takové podlitiny. Černo-fialové fleky velikosti lidské pěsti se zcela bílým středem, kde kulička našla svůj cíl, do druhého dne zdvojnásobily svoji velikost a bolest. Krvelačný závěr hry bez pravidel si vybral svou daň.

Paintball Army Park Ořechov u Brna
Cena jedné kuličky: 1.50,-
Výzbroj a výstroj: cca 350,-