Spielberk Office CentreBrno je po Praze nejdynamičtěji se rozvíjející české město. „Největší česká vesnice“ na soutoku Svratky a Svitavy se v posledních letech čím dál tím častěji dostává do hledáčků developerských společností, které poměrně výrazně mění půdorys celého města. Na severu vzniká okolo fakult Vysokého učení technického technologický komplex, na západě se zase jak plíseň ve zkumavce rozrůstá moderní univerzitní komplex Masarykovy univerzity.

Nejhůře je na tom jih – vždyť Brno zde po staletí končilo s městskými hradbami a tento kontrast je patrný dodnes. Stačí se projit několik set metrů za brněnské hlavní nádraží a dostanete se do nekonečného komplexu skladů, průmyslových areálů a neudržovaných pralesů. Před sto lety tu byly sady, aleje a políčka, které jak čínská zeď prořízl železniční viadukt, jeden z největších ve střední Evropě.

Dnes je viadukt zasypán masou štěrku a kamení, aby celá železnice vydržela pod vahou nákladních vlaků i futuristických Pendolín a rakouských meziměstských vlaků. Jednou, prý až se nádraží přesune, viadukt bude zase vykopán a stane se vděčnou turistickou atrakcí. Ostatně jak viadukt vypadal před sto lety, se můžete podívat zde.

Brněnský viadukt na dobové malbě
Brněnský viadukt

Dříve, než bude starý viadukt opět renovován, patrně se dožije revitalizace celé chřadnoucí Brno, které má v hledáčku hned několik developerů. Kdysi levné pozemky jsou již za malé ceny skoupeny nejen radními z brněnského magistrátu, nic tedy nebrání dalšímu rozvoji. První vlaštovkou je Spielberk Office Centre, byznys městečko na jižním břehu řeky Svratky. Když jsem o něm před několika lety napsal několik článků, včetně tohoto, netušil jsem, že se jednou stane součástí mého profesního života. Městečko se rozrůstá, pomalu se plní nájemníky a na severním okraji se již do osmého patra vyšplhaly dvě výškové budovy. Zatímco jedna bude snad už za rok plná kanceláří, z druhé se stane luxusní hotel, nejvyšší svého druhu v Brně.

Prozatím nejvyšší brněnskou budovou je se svými devatenácti patry Vysoké učení technické. To by se ovšem od příštího roku mělo změnit. Poblíž Spielberk Office Centra totiž vyroste, nebo raději „možná vyroste“, nejvyšší budova Moravy a třetí nejvyšší kancelářský kolos v České republice, AZ Tower. Na výšku bude mít úctyhodných 90 metrů a 26 pater. Jen pro srovnání, budovy na pražské Pankráci mají 109 metrů.

A tak se nám to Brno asi v mnohém promění. Na jednu stranu jsem hrdý, že Brno stavebně žije a rozvíjí se, na druhou stranu přeci jen cítím určitý sentiment, už to totiž nebude to malé a milé Brno kdesi na půli cesty od vesnice k evropskému (velko)městu.

A nakonec panoramatické snímky

Spielberk
Spielberk Office Centre – pohled na jih (v pozadí M-Palác)

Spielberk Office Centre - večerní pohled na jih
Spielberk Office Centre – večerní pohled na celý areál z místa výstavby posledních dvou výškových budov

Spielberk Office Centre – pohled k severu
Spielberk Office Centre – pohled k severu (na pozadí brněnská katedrála)

A příští panorama bude ze střechy M-Paláce.
Nechte se překvapit.