Piriform - The best software is free!Software zdarma pro Microsoft Windows byl ještě před několika lety okrajový, případně podezřele amatérský, osazený reklamou, spyware či alespoň nějakým doprovodným softwarem. Obrovská popularita freeware a opensource však situaci v posledních letech citelně mění a aplikací, které jsou zcela a bezpodmínečně zdarma neustále přibývá. Nejsou to již pouze nejrůznější utilitky uhrovitých studentů, ale také kompaktní a ergonomické programy založené na ekonomickém modelu PayPal, tedy „nic si za náš software neúčtujeme, ale pokud jej uznáš za potřebný, můžeš nás podpořit skrze elektronické bankovnictví“. Vzhledem k tomu, že embosované platební karty jsou dnes již téměř samozřejmostí, podpořit takový software například skrze oblíbený a ověřený systém PayPal je otázka několika minut.

Jednou z takových společností je i Piriform, která dnes nabízí ve svém portfoliu aplikace Ccleaner, Defraggler a Recuva. Všichni tři zmínění dodržují společný firemní design stejně jako piriformácké přehledné a stručné webovky. Poměrně známý Ccleaner je také plně lokalizován do mateřského jazyka a jedná se o projekt velmi živý, který Vás téměř co měsíc upozorní na novou verzi. Čemu se tedy tyto tři utility věnují?

Piriform Ccleaner 2.0x - web - stáhni nejnovější verzi

Piriform Ccleaner - o programuCcleaner již podle názvu čistí. A předmětem očisty je systém. Čistí systémový registr a čistí dočasné soubory jak operačního systému tak dočasné soubory mnoha desítek aplikací. Používáte-li tedy například Mozilla Firefox či dejme tomu Adobe Reader, Ccleaner Vám nabídne pročištění nepotřebných dat i tohoto software. Databáze podporovaných aplikací se nadále zvětšuje a tak toho svého špindíru naleznete určitě i Vy a pokud by se tak přecijen nestalo, můžete samozřejmě k pročištění nastavit libovolnou složku v systému. Ccleaner ovšem umí i jiné věci než očistu. Velmi snadno si poradí s úpravou programů, které mají nastavený start po spuštění Windows a velmi snadno skrze něj i libovolný program odinstalujete. A to vše rychle - bez nutnosti hledat příslušný deinstalátor nebo návštěvy systémového dialogu „Přidat nebo odebrat programy“. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak integrace do kontextového menu Vašeho koše, kde stačí zvolit nabídku „Spustit Ccleaner“ a základní očista proběhne na pozadí bez Vašeho vědomí.

Piriform Ccleaner - mazání nepotřebných souborů Piriform Ccleaner - čištění systémového registru

Již poněkud méně rozšířenými projekty jsou novější aplikace Recuva a Defraggler. Recuva slouží k obnově smazaných souborů na Vašem disku, tedy takových souborů, které již byly vyhozeny i z Vašeho koše a Defraggler je pak náhrada za standardní dialog pro defragmentaci souborového systému.

Piriform Recuva 1.0x - web - stáhni nejnovější verzi

Ovládání Recuvy je velmi primitivní a projekt zatím nebyl lokalizován do češtiny. Jednoduše zvolíte diskový oddíl a v následném procesu se pokusí Recuva vyhledat veškerý smazaný obsah. Užitečnou funkcí je vyhledávání konkrétního smazaného souboru. V případě 15GB NTFS oddílu analýza trvá do deseti vteřin a výsledek si můžete prohlédnout na přiloženém obrázku.

Piriform Recuva - obnova smazaných souborů a dat

Recuva ke každému nalezenému objektu připojí také hodnocení obnovitelnosti. Tedy i bez excelentní znalosti angličtiny tušíte, že soubory ohodnoceny jako „Excellent“ bude s největší pravděpodobností možné obnovit, zatímco soubory s nálepkou „Unrecoverable“ nikoliv. Důvod takového ohodnocení pak i osvětluje stručný komentář. Recuva umí obnovit i původní adresářovou strukturu, takže pokud omylem smažete celou složku s mnoha dalšími podadresáři a tato smazaná data nestačí Váš souborový systém přepsat (čím větší disk, tím větší pravděpodobnost, že se tak nestane), pravděpodobně se Vám vše podaří zrekonstruovat. Recuva pracuje se souborovými systémy FAT a NTFS a tak dokáže obnovit i smazaná data na USB klíčenkách, paměťových kartách z mobilních telefonů a digitálních fotoaparátů nebo v nejrůznějších diskových MP3 přehrávačích.

Piriform Defraggler 1.0x Beta - web - stáhni nejnovější verzi

Piriform Defraggler - defragmentace pevného diskuPosledním ze svaté trojice společnosti Piriform je Defraggler. Stejně jako v případě Recuva je Defraggler poměrně mladý projekt a tak v současné době mluví pouze anglicky. Co se ovládání týče je ovšem ještě jednodušší než zmíněná Recuva. Nejprve si vyberete oddíl pevného disku se souborovým systémem FAT nebo NTFS a spustíte defragmentační analýzu. Doposud tedy zcela shodná operace jako standardní systémová defragmentace. Defraggler však na rozdíl od standardní utility Windows umí defragmentovat dílčí soubor, což je velmi výhodné zejména na velkém disku. Defragmentace je totiž poměrně náročný proces, při kterém se soubory rozbité na pevném disku v desítky a stovky fragmentů seskupují zpět do jedné části. To pak ulehčuje práci pevnému disku, zvyšuje jeho životnost a zrychluje odezvu. Ostatně představte si například videosoubor, který je rozprostřen na 1000 částí na 100GB zaplněném disku. Čtecí hlava tedy musí neustále přeskakovat sem a tam a hledat ten správný fragment datového proudu. Defragmentace je přirozený fenomén mnoha souborových systémů a nikterak ji běžným používáním počítače nezabráníte.

Ccleaner, Recuva a Defraggler tedy nabízejí další utilitární rozšíření Vašeho systému, které je funkční, ergonomické, jednoduché a zcela zdarma. Zda-li autorům přispějete na nutnou kávu, která je součástí jejich nočního života, ostatně závisí už pouze na Vás.

Webové stránky společnosti Piriform