Fakt že občas iDnes šlápne do velmi kalných vod bulváru, není žádnou novinkou. Některé jejich mediální projekty však zavání opravdu černým humorem či notnou dávkou sarkasmu pěkně promíchaného cynismem. Nejinak tomu bylo dnešního dne, kdy svým věrným čtenářům iDnes přinesl "pohřeb on-line" Karla Svobody.

Nechci ani náznakem moralizovat. Z technického hlediska se jednalo o zajímavý přímý přenos, kterých není nikdy dost, ale občas jsem se zamyslel, kdo má vlastně potřebu sledovat živě pohřeb? Ještě pikantnější však byla "on-line reportáž z pohřbu". Velmi oblíbené jsou na iDnes on-line textové reportáže sportovních přenosů, důležitých zasedání PSP ČR aj. Opět ale kroutím hlavou nad těmi čtyřmi slůvky "on-line reportáž z pohřbu". Cožpak je tu snad opravdu někdo takový, který hltá nedočkavě informace a každých patnáct vteřin kliká na tlačítko "Refresh", aby mu snad neunikla důležitá informace o tom, kdo zrovna uronil slzu, kdo položil kytku či zda-li již rakev zajíždí do zákulisí strašnického krematoria?

Dobrá! Je to reportážní praxe bez překážek, což by pravda mělo být v té profesionální novinařině svaté pravidlo. Pokud se ovšem jedná jen o profesionální kumšt, proč jsou součástí on-line reportáže ty bulvární fotografie s ještě bulvárnějšími popisky? Tak třeba tu vidíme podobiznu Petra Jandy s manželkou Alicí. Není tam pouze ovšem záběr na Jandu utírajícího si slzu, ale tučným nepřehlédnutelným písmem také text: "Hudebník Petr Janda s o čtyřicet let mladší manželkou Alicí na pohřbu Karla Svobody". Opravdu to není Blesk? Co má společného profesionální reportáž s tím až příliš bulvárně průhledným vyzdvihováním faktu, že Petr Janda má o ČTYŘICET LET MLADŠÍ manželku?!

A nakonec některé perličky, při kterých jsem se neubránil úsměvu. Aneb místy dokonalý černý humor v praxi.

15:13 - jedna žena během pohřbu v davu zkolabovala. Záchranáři ji však rychle ošetřili, žena už je v pořádku.

14:55 - Někteří lidé, kteří opouštějí pohřeb, si stěžovali na špatnou organizaci obřadu ... Některým příchozím taky vadilo, že nezahlédli žádnou z celebrit.

14:51 - ... Desítky lidí si fotí rakev a květinovou výzdobu. (pozn. když Léta Páně 1457 skonal na leukémii český král a vévoda rakouský Ladislav Pohrobek, prostý lid chodil jeho hrob ještě dlouhé měsíce uctívat s nadějí, že snad mladičký král vstane z mrtvých)

14:41 - O videopřenos iDNES.cz z pohřbu Karla Svobody byl mimořádný zájem. Streamovací servery obsloužily přes dvacet tisíc unikátních návštěvníků a odbavovaly pět gigabitů za vteřinu. Linky podle šéfa produkce iDNES.cz Petra Kelina jely na sto procent.

14:35 - Vendule Svobodové právě kondoloval šéf ČSSD Jiří Paroubek.

13:55 - Mezi dalšími VIP hosty se objevila zpěvačka Leona Machálková se svým partnerem, designérem Bořkem Šípkem. (pozn. přímo kardinální informace pro průběh celé "akce")

13:27 - V krematoriu a v jeho blízkém okolí se tlačí už nejméně dva tisíce lidí. Stovky lidí se snaží nacpat dovnitř. (pozn. kdo chce kam, pomožme mu tam)

Původní text reportáže

Možná je svět kolem mě v tom nejryzejším pořádku a divný jsem já, ale nedokážu se přenést přes pocit, že největší úctu jakémukoliv "veřejnému" zesnulému dopřejí média tím, že alespoň projednou přivřou oči nad ziskem a raději vydají nějaký ten článek či reportáž o opičkách v Gibraltaru.