ICQ logoV poslední době se až podezřele často objevují zprávy, že alternativním ICQ klientům zvoní hrana. Jako argument je v těchto případech zmiňován ekonomický zájem společnosti AOL (AOL Time Warner), která komunikační systém ICQ provozuje. Je-li ovšem ekonomickým zájmem AOL rentabilita ICQ, pak by ukončení podpory starších protokolů nemělo smysl. Alternativní klienti totiž nejsou parazité. Naopak žijí pro AOL v prospěšné symbióze.

Oficiální ICQ klient zobrazuje poměrně velké množství reklam. Lze jej tedy považovat za adware. Alternativní klienti však nejsou s provozovatelem systému ICQ nikterak ekonomicky propojeni a tedy žádnou reklamu zpravidla nezobrazují. Zákazník je spokojen a America Online zuří. Na první pohled by se zdálo, že je tedy možnost „vypnutí“ alternativních klientů celkem logickým východiskem. Část těchto uživatelů přejde na jiné komunikační systémy, avšak část se vrátí do mateřských krajin a na svůj počítač opět nainstaluje oficiálního klienta od AOL v současné řadě 6.x.

Je ale zájmem AOL, aby část nevydělávajících uživatelů odešla? Tito uživatelé sice nepoužívají adware klienta s reklamními bannery, nicméně komunikují s dalšími lidmi skrze ICQ protokol a tito druzí již třeba reklamou osazeného komunikátora používají. Zachováme-li tedy status quo, uživatelé alternativních klientů nás neopustí a zároveň nás neopustí ani naši skalní zákazníci, kterým neubudou partneři v podobě fenomenálních zelených lístečků v seznamu kontaktů.

Stejně tak nelze očekávat exodus uživatelů z AOL ICQ klienta. Proč? Jelikož každý nabízí určitou přidanou hodnotu. Český Atlas nabízí lokalizovaného oficiálního klienta připraveného pro českého uživatele, který umí odesílat zdarma SMS na operátory Vodafone a O2. Uživatele Mirandy zase nadchne možnost rozšíření jednoduchého kecátka o desítky nejrůznějších rozšíření. Každý si najde své, ale zájmem společnosti AOL je především šíře využívání sítě. Čím více totiž lidé budou používat samotný protokol ICQ, tím více zde bude uživatelů, kteří budou používat oficiálního klienta. Ostatně to je prostá statistika...