Padla na mě zodpovědnost zbavit se našeho starého analogu Minolta Dynax 500si. Jo kde jsou ty časy, kdy analogové poloautomatické zrcadlovky představovaly luxus amatérského fotografa. Jsou kdo ví kde a tak budu rád, když se tohoto stroječku zbavím za tisícikorunu a to především díky tomu, že neprodávám pouze fotoaparát, ale rovnou i externí programový blesk Minolta 3500xi, který je mi naprosto k ničemu, jelikož ma nestandardní patici pouze pro fotoaparáty Minolta.

Minolta Dynax 500si
Minolta Dynax 500si a setový objektiv Minolta AF ZOOM 28-80, F4 - F5.6.

No na mém bločku si ho asi nikdo nekoupí, přesto Vám alespoň ukážu, jak chuděra vypadá. Od té doby, co v rodině koloval digitální kompakt Olympus C-40 (2001), se s ním už moc nefotilo, takže čekal na svého příštího majitele kdesi ve skříni a zvesela na něj padal prach. Mezitím jeho obstojná prodejní cena klesala a klesala a dnes si ho pořídí opravdu pouze zatvrzelý nepřítel nul a jedniček či někdo, kdo chce stále experimentovat s klasickou fotografií.

Minolta Dynax 500si
Minolta Dynax 500si a externí blesk Minolta Program 3500xi.

Zrcadlovka na konci devadesátých let přišla o sluneční clonu poté, co spadla tátovi v Tatrách na vrcholu Rysy a na objektivu je malý škrábaneček, který se ovšem na fotografii neprojevuje. Fotoaparát byl dodán s kitovým objektivem Minolta AF 28-80 mm, F4 - F5.6 s průměrem závitu 55 mm. Objektiv obsahuje ZOOM prstenec včetně extra ohnisek pro makro a prstenec pro ostření včetně stupnice. Lze fotit v pokročilých expozičních režimech P (programové auto), A (priorita clony), S (priorita času) a M (manuální expozice). Dynax 500si dále obsahuje kreativní digitální režimy pro optimalizaci na portrét, exteriér, makro, sport, noční fotografii a samozřejmě klasický plný automatický režim AUTO. Pro integrovaný blesk můžeme zapnout redukci efektu červených očí. Lze pořizovat jednotlivé snímky nebo série snímků a upravovat expozici po 1/2 EV krocích. V hledáčku máme přehled o nastaveném clonovém čísle a rychlosti závěrky. Samotné stínítko interaktivní není, obsahuje pouze středový ostřící obdelník.

Minolta Dynax 500si
Setový objektiv Minolta AF ZOOM 28-80, F4 - F5.6.

Technické údaje

Upevnění objektivu: Minolta A
AF systém: TTL Minolta s jedním CCD sensorem
Měření expozice: 8-segmentové TTL měření
Vestavěný blesk: směrné číslo 12 (při ISO 100)
Expoziční kompenzace: +/- 3 EV (1/2 EV krok)
Závěrka: 1/2000 - 30 sekund
Clona: F4/F5.6 - F22/F32
Napájení: líthiová baterie

Minolta Dynax 500si
LCD panel v režimu S (priorita času).

Není to vlastně až tak špatné, ve své době (1997) to byl celkem slušný a drahý fotoaparát, leč časy se mění a obrovský rozvoj digitální fotografie před několika málo lety podobné mašinky vyřadil na vedlejší kolej. Lithiový akumulátor je sice zcela nabitý, ale nějak se mi nepodařilo zjistit, jak jej nabít, protože jsem žádnou nabíječku nenašel.

Minolta Dynax 500si
A nakonec ještě foťáček s integrovaným bleskem.

A to je vše :-). Pokud tedy snad znáte někoho, kdo by si chtěl pohrát s touto SLR zrcadlovkou, nechť se ozve :-).