Vlastnil jsem doposud 4 digitální fotoaparáty. Trust (2003), Sony (2004), Fujifilm (2005) a nyní Nikon (2006). Ani jeden z těchto výrobců však nebyl schopen k fotoaparátu přiložit nějaký použitelný software. U kompaktů se dá víceméně očekávat, že součástí bude CD a na nich nejroztodivnější prográmky s velikými a hezkými modrými tlačítky, skiny a podobně. Trošku mě však zaráží, když podobné nesmysly dostanu i k zrcadlovce.

Přitom by stačilo tak málo - připojit například starší verzi Zoner Photo Studio, což by byla investice celkem smysluplná. K Nikon D50 jsem takto dostal zcela zbytečný Nikon FotoShare, což není nic jiného než e-mailový program a to ke všemu dost škaredý a principiálně zbytečný (posílat fotografie přes e-mail přeci zvládne každý). Roli editoru a managera pak hraje Nikon PictureProject, jehož ergonomie je ovšem místy příšerná a raději bych použil kdejaké freewarové řešení, kterých je na internetu spousty. Zároveň si říkám, že člověk operující s digitální zrcadlovkou přeci nebude žádný technický antitalent a v 99 procentech případů dá přednost osvědčeným řešením typu Photoshop "zdarma".


Picture Project
Picture Project na první pohled vypadá celkem použitelně, člověk alespoň trošku pokročilý v grafické úpravě však velmi záhy sáhne po některém z mnoha sofistikovanějších řešení.

Jediným použitelným kouskem na instalačním CD tak byl Nikon Capture 4.2 ovšem pouze jako shareware takže opět body dolů. Přitom jaký by byl problém použít například Adobe Photoshop Album (či jak se to minimalistické řešení jmenuje) případně Adobe Lightroom, což je celkem nadějný konkurent k freeware řešení Google Picasa 2; případně u dražších modelů nějakou prastarou verzi regulérního Adobe Photoshop.

Vše tedy nakonec dopadlo tak, že jsem nadějně vypadající CD zase celé odinstaloval a schoval do krabice. Existuje přeci mnoho programů zdarma pro úpravu RAW fotografií i komplexních grafických bitmapových editorů (The Gimp).