Letná V pondělí jsem se vydal na neplánovanou návštěvu Prahy. Na Letné se totiž konal po dlouhé době nekomunistický happening spojený se zajímavým koncertem a tak nakonec nebylo co řešit - zvláště když mě Praha přivítala příjemně slunečným počasím. Dopoledne na kopci nad Vltavou došlo k projevům nekomunistických politiků, zástupců "politických vězňů" atd. Této části jsem se však nezúčastnil a tak poreferuju jen o tom, co se na místě dělo po třetí hodině odpolední.

Milovníci Stelly Na Florenc jsem dorazil o půl jedné a vyrazil za prvním cílem, což byla stanice Budějovická potažmo ulice Pod vrstevnicí, odkud je pěkný výhled na přistávající letadla :-). Zároveň jsem měl tu "čest" v metru potkat plný vlak vymaštěných hloupoučkých mozečků dohola ostříhaných a s desítkami černých vlajek. Jen co procesí neonacistů doprovázené desítkami těžkooděnců prošlo halou a pár babiček v šoku se opět uklidnilo, pokračoval jsem v cestě. Na místě jsem byl vyzvednut milovníkem Stelly a odvezen za milovnicí Stelly do oné ulice Pod vrstevnicí. Zde jsem si pochutnal na výborném obídečku, poslechl si Majdu a poté jsme společně vyrazili na Letnou.

Ivan Hlas Na Letné to vřelo. Z celé republiky sem bylo zejména na dopolední program svezeno několik tisíc lidí několika desítkami autobusů. Mohli jste si zde zakoupit tričko z projektu Trikem proti komunismu, vyjádřit se na Speaker's Corner nebo navštívit mnoho jiných atrakcí (největší zájem byl o řadu Toi Toiek). Setkali jsme se zde také s dalšími známými. Po krátkém pozdravu od Ladislava Smoljaka zahrála skupina Laura a její tygři, ale z toho si moc nepamatuju, protože jsem si šel projít areál a podívat se alespoň na vyhlídku na město - vždyť byl nádherný den. Poté zahrál Ivan Hlas a byl přijat velmi kladně. Také se výrazně změnilo publikum. Po třetí hodině postupně došlo ke generační výměně a na Letnou proudili davy spíše mladších, zatímco autobusy z Moravy areál postupně opouštěly.

Ivan Hlas
Ivan Hlas zazpíval a v publiku si vytvořil i malý kotel.

Speaker's Corner
Na Speaker's Corner se střídal řečník za řečníkem a užívali si svých pět minut slávy.

Děda Mládek Illegal Band Po panu s dlouhými vlasy a výborným hlasem přišli na řadu na krátko střižení pánové od Dědka Mládka - Děda Mládek Illegal Band. Ty jsem naživo slyšel a viděl poprvé a musím říci, že dav opravdu rozproudili a příležitosti k vystoupení využili na 110% :). Alespoň frontman občas udělal kousek, jako by před sebou měl 20000 "dědkachtivých" fanoušků. Každého účinkujícího uvedla vždy nějaká "neskažená" celebrita. "Dědka" takto uvedl Michal Wievegh (přiznávám se, že pokaždé zapomenu, jak se jeho lehce příšerné příjmení vlastně píše). Každý účinkující měl asi tak třicetiminutové vystoupení, ale každý zároveň dobrou půlhodinku ladil svůj ansámbl, což byla přecejen trošku dost velká doba.

Skyline
Příchozí uváděla mimojiné Lejla Abbásová.

Skyline
Přítomné přišel pozdravit také David Koller.

Hudba Praha Už bylo Slunce hodně nízko nad obzorem, když popřál příchozím dobré odpoledne David Koller a na scénu přišla Hudba Praha. Generace našich otců to na prknech rozjela na plné obrátky a tak nepřímo připravila publikum na nářez v podobě těžko specifikovatelných elektronických Skyline. Na Skyline jsem se těšil asi nejvíce. Objevil jsem je sice teprve až před půl rokem, ale mají velmi dobrou zpěvačku, která po včerejšku není jenom dobrá, ale především také moc pěkná :-D. Bohužel publikum, asi už trošku unavené nebo možná také lehce napité, nemělo pro Skyline moc velké pochopení, takže v průběhu vystoupení doputoval na podium nejen tleskot poublika, ale také jedna PET lahev. Plac se k večeru již zcela zaplnil a mezi řadami se občas ozvalo "Tak kde je ta Aneta" a podobně, což mě trošku překvapilo, protože jsem očekával spíše "Tak kde je ta rychlokvaška" a podobně. Přecejen to byl neplacený koncert pro kolemjdoucí "zvědavce" jejichž vkus člověk dopředu nikdy nezná.

Skyline
Jitka Charvátová ze Skyline - radost se podívat aneb výrazy v xichtíku rozhodně nikterak nešetřila.

Skyline
"Majkii B." ze Skyline - kytarista, který se jak patrno při vystoupení také netváří jako ve frontě na banány.

Nakonec přišla na řadu závěrečná hodinka Anety Langerové. Dobrou půlhodinku se ladili nástroje a tak vlastní půlhodinový "koncert" začal až za tmy před devátou hodinou večerní. Anetu jsem naposledy slyšel 15. dubna, takže jsem neočekával, že budu nějak překvapený, přesto mě opět zmátlo několik malých úprav, takže jsem zpočátku nepoznal, jakou že to písničku chtějí pánové a dáma zrovna zahrát. Asi nejzajímavějším kouskem byla nová písnička, jejiž definitivní název stále neznám, ale zůstaňme třeba u Hokus Pokus. Hokus Pokus jsem poprvé slyšel v prosinci v Ostravě a tam se mi tato píseň jevila jako taková malá šedá myška až příliš podobná Lence Dusilové. Za těch pár měsíců je to obrovský krok vpřed a včerejší aranžmá bylo výborné! Dikce zpěvu je sice stále "ala" Lenka Dusilová, ale kapela neskutečně přidala a konečně to vypadá na pěknou vypalovačku pro letní festivaly. Aneta má bohužel ve zvyku vystupovat pouze za tmy, což se nelíbí mému fotoaparátu a za druhé, podium bylo dost slabě nasvětlené, proto dnes fotky Anety vynechám - beztak jsou to fotky pokaždé stejné :D.