Loni to bylo podobné, jen ten sníh přišel o pár dní dříve. Ostatně jako důkaz Vám může posloužit METARIS záznam pro listopad roku 2006, který jasně poukazuje na tehdejší první opravdové podzimní mrazy a sněhové srážky hned z počátku měsíce. 11. listopadu současného roku sice žádné ostré mrazy nepřišly, vždyť rtuť teploměru se pohybovala lehce okolo nuly, zato sněhová nadílka spíše připomínala polovinu ledna.

Já se po celou neděli vyskytoval na rodinné sešlosti v Blansku a znáte-li toto jihomoravské "alpské" městečko, dáte mi za pravdu, že pokud jsou silnice bílé na brněnských křižovatkách, pak v ostrém a hlubokém údolí Svitavy u bran Moravského krasu budou rovnou závěje. Během dne tu pravda nasněžilo dobrých 15 až 20 centimetrů mokrého sněhu, ale co je zarážející je fakt, že i při mém odchodu před pátou odpolední na vlak, který byl samozřejmě díky kalamitě zpožděn o dobrých 25 minut, zářily hlavní komunikace stále svoji sněhovou bělotou - za celý den tu neprojel jediný sněžný pluh a to nemluvíme o kdejakých  vedlejších silničkách - mluvíme tu o okresním městě!

Já se do Blanska dopravil s našimi silným vozem značky Audi s náhonem "na-všechny-čtyři", a tak jsme občas pouze míjeli nebohého Favorita beznadějně se snažícího vytůrovat otáčky do nebezpečného maxima, ale zasněžené svahy jsou zasněžené svahy a tůrující Favority postupně uhasínaly své motory a odevzdaně zůstávaly stát při krajnicích. Je až s podivem, že jsme narazili na jedinou bouračku.Svět je však krutý k pyšným automobilům a potrestal nás náležitě po příjemném obídku v kruhu rodinném ještě v příjemnější blanenské hospůdce U Golema. Zatímco my jsme plnili své břichy gurmánskými specialitami, venku nadále sněžilo a sněžilo a mokrý sníh nakonec pokořil i silný vůz, který by se bez dvojice fošen ze zrádného prohlubujícího se příkopu nikdy nedostal.

Zima nám tedy klepe na dveře. Vytáhněte sáňky a boby. Svahy jsou připravené!

Metaris - grafický stav počasí nad Brnem a okolím