PSPad Vyzkoušel jsem již mnoho textových editorů na psaní nejrůznějšího kódu. Některé byly rychlé a svižné, ale nabízely málo funkcí, další pak byly robustní a komplexní, nebyly však svižné a rychlé. Pokud se editor pouští déle než několik málo vteřin, už ho zahazuji a hledám jiný. Další samozřejmostí je integrace do kontextové nabídky Windows. Všechny tyto předpoklady splňuje výborný EditPlus, který je ovšem placený. Dlouhou dobu jsem tedy hledal jeho nejpřijatelnější alternativu a přes bratra nakonec nalezl PSPad.

PSPad jsem znal z dřívějších dob jako nepříliš dobrý nástroj, který skoro nic neuměl. Ty doby jsou však již dávno za námi. Vývojové betaverze PSPad jsou velmi slušné, i když při startu občas zamrznou. Nabízí však tolik funkcí při výborném výkonu, že se může bez servítek rovnat s komerčními nástroji. Ano, to jsem ještě neřekl - PSPad je samozřejmě zcela zdarma, je to český projekt a je tedy i plně lokalizovaný do češtiny.

PSPad
PSPad se může tvářit jako jednoduchý textový editor (notepad), jak ho známe z Microsoft Windows. Jednoduchý textový editor, který ovšem nabízí desítky a desítky potřebných funkcí.

PSPad samozřejmě umí pracovat s jednoduchým systémem projektů, umí se připojit na FTP server a celý projekt uploadovat. Umí vyhledávat nejen v jendom souboru,ale rovnou v celém zvoleném adresáři. Umí obravit kód dle zvoleného programovacího jazyka. Obsahuje "strom obsahu" (DOM), do kterého vypíše funkce, třídy, proměnné atd., které jsou v dokumentu obsažené, což je doména zejména pokorčilých nástrojů. Velmi jednoduše přes hlavní menu dokáže překódovat dokument do jiné znakové sady, což byl dříve závažný problém. I teď se občas překódování neobejde bez chybičky, ale to se zajisté v dalších buildech vyřeší. A nakonec je projekt PSPad také projektem velmi živým! Nové sestavení vycházejí velmi často, občas i několikrát za měsíc.

PSPad
PSPad se může ale tvářit jako "IDE" se všemi důležitými věcmi. Záleží jen na Vás, pro jaký pohled se rozhodnete.

PSPad neumí všechno. Není to Eclipse! Je to však jeden z nejlepších nástrojů z hlediska poměru cena/výkon a také funkce/výkon. Jako univerzální nástroj je přecejen vhodnější spíše pro internetové programování, zejména PHP, HTML, CSS a JavaScript.