Plumlov O červencových svátcích zpravdila vyrážíme na Plumlov, což je taková chalupářská kolonie nad stejnojmenou přehradou západně od Prostějova, kde se setkáváme s příbuznými z tohoto bodrého kraje. Nebylo tomu jinak ani tentokrát a tak již tradičně z cest přináším malý set fotografií zejména panoramatických. Setkáváme se totiž na letní chatě s nádherným výhledem nejen na zmíněný Prostějov a jezero, ale na celou Hanou daleko a hluboko pod námi. Z toho je patrné, že tento kraj zas není taková nekonečná placka, jak se mnohdy soudí.

Když už se takhle po roce na chaloupce setkáme, zpravidla se opeče nějaké to masíčko a někteří se posilní vínečkem, což bylo letos splněno na více než sto procent a tak mnozí ve večerních hodinách vypadali všelijak a tak jsem se velmi bavil se sklenicí Tonicu v ruce. Tak tak "in vino veritas". Jinak to však byl pěkný dvojden, který v mém případě byl také zakončen zpáteční cestou na kole.

Plumlovská přehrada
A takto se před námi otevírá údolí řeky Moravy. Zleva se táhnou Oderské vrchy na jejichž západním okraji je patrný Svatý Kopeček - jedna z dominant Olomouce. Ve středu se do rovné krajiny rozlévá Prostějov a vpravo pak v dáli září panelové domy Přerova. Na obzoru se pak do výšin derou Hostýnské vrchy.

Plumlovská přehrada
A podvečerní pohled z mohutné sypané hráze Plumlovské přehrady na západ. Tam kdesi v pozadí v kopci leží i naše dřevěná chaloupka.

Plumlovská přehrada je sice krásné jezero s mnoha pěknými zákoutími, stejně jako přehrada Brněnská je však již plná sinic a koupou se v ní tedy leda tak psi a ryby. Přesto při každé návštěvě musím vykonat procházku z chalupy na hráz k letnímu kinu s obřím plátnem a příjemnými cenami. Ostatně díky tomu, že zde dávají filmy, které v multiplexech běželi před šesti měsíci, člověk má alespoň možnost navštívit něco, co mu v Brně uniklo.

Plumlovská přehrada
Tak tady tento ponton se na zdejší vodní hladině pohupuje již několik desítek let, ale to bylo poprvé, co jsem na jeho chatrnou konstrukci vlezl. Co by člověk pro fotku neudělal žeano.

Plumlovská přehrada
Pohled přes jezero k západu na městečko Plumlov se stejnojmeným zámkem. Podívejte se však na horizont. Tyčí se tam mohutný svah Drahanské vrchoviny a k tomu vysílači musí každý cyklista pěkně vyšlapat, chce-li se dostat zpět do Brna tou nejkratší cestou.

Hráz Plumlovské přehrady je mohutná. Není příliš vysoká, protože se jedná o hráz sypanou, její mohutnost však spočívá v její délce. Je to taky taková zdejší přirozená promenáda, takový zdejší Karlův most. A pokaždé se zde něco stane. Buď Vás pokálí racek a nebo uvidíte na vlastní oči boj kočky se psem, což se stalo i nám.

Plumlovská přehrada
Nejprve se v trávě slunil kocour. Záhy se k němu přidala tato nádherná fenka. Začal litý několikaminutový boj, kdy to místy vypadalo zle pro kocoura a místy zle zase pro psa. Kocour nakonec ale utekl do koruny stromu a bylo po zábavě.

Plumlovská přehrada
Ještě poslední kukuč a jdeme zpátky do Plumlova, kde zatím vrcholí zábava již notně ochucená o alkoholové výpary.

Jedinou nevýhodou plumlovské chatečky je její orientace na východ. Sice je zde nádherný výhled přes den a v noci na hvězdnou oblohu, v letních dnech tu je však nesnesitelný pařák, před kterým se dost dobře neschováte. Ačkoliv meteorologové slibovali infarktové tropy, nakonec bylo celkem příjemných 28 stupňů, což na zdejší hanácký kraj v létě zase není tolik.

Plumlovská přehrada
A je večer všem dnům konec. Na druhý den jsme se zbalili a já vyrazil na Blansko a odtud vláčkem do Brna.

Byly to sice příjemné svátky, ale každý takový svátek na Hané je spojen se zdejší celkem dosti kalorickou kuchyní (prostě se člověk přežere až k smrti a běda jestli babičce ten moučník odmítne :-)) a tak teď budu raději celý týden chroupat mrkev.