Rušivé světlo Co je to noční obloha? Za noční oblohu obvykle považujeme tu oblohu, kdy se na nebi rozehraje divadlo tisíců a tisíců zářicích hvězdiček, které uchvacují lidstvo odjakživa. Někdo při pohledu na letní noční oblohu zkamení v úžasu, druhý to samé využije k uchvácení partnera či partnerky. Noc je opravdu tajemná a noční obloha je přímo neskutečná. Občas si říkám, že svět se změnil, ale noční obloha je stále stejná. Není tomu ovšem tak, noc už není to, co bývala před sto lety.

Dnešní noc je totiž přeplněna tzv. rušivým světlem. Rušivé "odpadní" světlo je produktem člověka. Zvláště při nízké oblačnosti si teprve uvědomíme, jak mocně v noci člověk zasahuje do přirozeného řádu. Vždyť například světlo Brna v těchto případech můžeme sledovat i z mnohadesetikilometrové vzdálenosti. Co je to tedy noc? Pro mě je to velmi relativní pojem, jelikož si mohu v noci i číst a nebe má oranžovou barvu. Jsem tedy velmi rád, když mohu v létě na čundru s přáteli obdivovat skutečnou noc, nikoliv jakousi oranžovou náhražku. Leč vše je omyl. Skutečná noc již u nás desítky let vůbec neexistuje a to i v té největší pustině Šumavy či Krkonoš.

Rušivé světlo
Mapka znázorňuje rušivé světlo. Tmavě červená znázorňuje nejvíce nočního světla, modrá a černá pak znázorňuje nejméně rušivého světla v noci.

Na mapce výše je jasně patrné, že opravdová tma u nás vůbec neexistuje. Nejvíce ruší v noci své okolí Praha, Brno, Ostravsko, Olomoucko, Královehradecko, Liberecko a prakticky celé Krušnohorsko. Nejvíce světelného "soukromí" najdeme na Šumavě či jihozápadní Moravě. Pokud však chceme ochutnat skutečnou noc, musíme se vypravit až na Ukrajinu či do rumunských hor. Kupodivu i Itálie je jak v noci tak i na mapce černočerná jak ta nejčernější noc.

Až tedy budete příště obdivovat krásu noční oblohy, uvědomte si, že je ve skutečnosti ještě mnohem krásnější, leč tato krása je skryta za světlem okolních měst, městeček a vesnic.