Při ledabylém surfování jsem objevil stařičké stránky studentské firmy Š.K.O.P.E.K., kterou jsme založili se spolužáky ze dvou tříd v rámci semináře z aplikované ekonomie ve třetím ročníku na střední škole. Je to obdivuhodné, ale zapomenuté stránky i po šesti letech strádání stále existují na serveru volny.cz. Historie firmy Š.K.O.P.E.K. netrvala dlouho - na podzim roku 1999 každý z nás vložil počáteční investiční vklad a na konci školního roku jsme si výdělek spravedlivě rozdělili. Dle pravidel organizace Junior Achievement, organizátora soutěží středoškolských studentských firem, jsme nesměli vygenerovat žádný zisk. Tady je na místě poděkovat našemu tehdejšímu třídnímu "Harrymu", který díky svým kontaktům dovedl J.A. i na naši školu. S trochou nadsázky lze říci, že jsme se tehdy se Škopkem dostatečně proflákli na brněnské kulturní scéně - přinejmenším tedy té studentské. Předmětem naší podnikatelské činnosti byla totiž kompletní organizace koncertů studentských rockových skupin.

Moje pozice v tomto kolotoči byla jasná - byl jsem reklamní manager. Navrhoval jsem a nechal jsem tisknout plakáty, upoutávky a další nutné propagační materiály, které jsme pak roznášeli po brněnských školách a občas také vylepovali ilegálně na nárožích a společně s managementem firmy jsme plánovali program činnosti.
První koncert byl opravdu "undergroundový" v "Jachtklubu" při kolejích VUT na Palackém vrchu v Brně. Nebyly to zrovna nejdůstojnější podmínky, jelikož se jedná o několik slepených unibuněk, ale i tak jsem slavili celkem úspěch, jelikož pokud si dobře pamatuji, měli jsme tenkrát naprosto vyprodáno.
Díky navýšenému jmění jsme mohli přemýšlet nad další akcí, která se konala v únoru roku 2000 a byla poeticky pojmenována "Škopkův vítězné únor". Podařilo se nám tehdy sehnat i uniformy Lidových milicí a v závěru večera zazpívat Internacionálu, čili to byl večírek na úrovni a již také v lepších podmínkách klubu Favál poblíž brněnského vystaviště. Navštívila nás tehdy i televize Prima. Zda-li se ovšem něco dostalo na obrazovky si již nepamatuji. I tato akce sklidila úspěch a díky známostem "prezidenta" společnosti jsme se také prezentovali rozhovorem v regionálním vydání Mladé Fronty.
Ekonomické úspěchy obou akcí a podmínky studentské firmy (zakončit rok s nulovým ziskem) nás přinutili uspořádat v květnu 2000 závěrečný, opravdu luxusní, koncert v brněnské Musilce, což již opravdu není žádný zakouřený spartánský klub, ale velký sál s neskutečně vysokým nájmem. Přesto se nám to podařilo a 19. května 2000 v 19 hodin začal koncert s poetickým názvem "Měsíc lásky se Š.K.O.P.K.E.M.". I přes veškeré náklady jsme opět byli v plusu a tak každý z nás zakončil školní rok s částkou která více než dvojnásobně převyšovala základní vklad.

Pokud uvážím, že jsme na počátku začínali s několika tisícikorunami v kapse a končili jsme akcí, jejiž cena měla na konci více než tři nuly, musím uznat, že to byl dobrý podnik a možná by bylo zajímavé, jak by se vyvíjel dále, mimo školní lavice. K tomu však již nedošlo a pokud vím, slávu podobnou "Škopku" naše gymnázium již v následujících letech nezaznamenalo.

Některé skupiny, které na našich koncertech budovali kariéru:

+ GATE CRASHER
/ mp3
+ SÁDLOMÁSLO
+ BUDEŠUMĚT