Medlánecký rybník Sobotní odpoledne a večer jsem věnoval přátelům z "láhelu" v jedné brněnské hospůdce s názvem "Pod věží". Společensky unaven jsem pak musel nedělní bolavé a rozkašlané odpoledne strávit nějakým příjemným relaxem, který mi pomůže zapomenout, že zítra je již opět pondělí. Krásny den, teploty na krátký rukáv - co jiného jsem mohl dělat, než vyrazit do brněnských luhů a hájů s foťáčkem a tentokrát díky malé objednávce také s polarizačním filtrem, což je poměrně drahá, ale také poměrně schopná hračička pro všechny "outdoorové" fotografy amatéry i profesionály.

Zároveň tedy tento malý fotografický soupis dne věnuji jednomu kamarádovi, který chtěl v praxi vysvětlit možnosti polarizačního filtru, občasné "Mekky" fotografů krajinkářů a "nebíčkářů" :-). Tak tedy milý Michale polarizační filtr (v mém případě cirkulární) je pozoruhodný systém sklíček, které propouští pouze polarizované světlo nebo se o to alespoň v závislosti na kvalitě filtru snaží. To může znít jako naprostá alchymie, ale neboj, toto byla největší věda celého článku, teď již pouze praxe. PL nebo CPL nebo lidově "polarizák" využívají krajinkáři k izolaci odrazů. Jednoduše řečeno, pomocí tohoto filtru můžeme na fotografii potlačit odražené světlo. V praxi si tak nejčastěji můžeme hrát se zrcadlením hladiny na rybníce, nebo snížit rozptýlené světlo na obloze, čímž zvýrazníme kontrast mezi modrou oblohou a překrásnými oblaky, které na běžném fotoaparátu nemusí být tak výrazné.

Polarizační filtr
Fotografie vlevo byla pořízena bez polarizačního filtru. Díky rozptýlenému světlu a charakteru odpoledního slunce je pozadí nepříliš výrazné. Napravo pak můžeš vidět stejnou kompozici při použití CPL filtru. Pozadí ztmavlo a obláček se krásně bělostně vykreslil. CPL je jeden z mála fotografických filtrů, které z velké části nelze softwarově simulovat. V případě potlačení odlesků na vodní hladině je pak naprosto nenahraditelný.

Po malé odbočce se vraťme zpět. Ale ono vlastně už není k čemu. Dvě hodinky strávené příjemnou procházkou po okolních kopečcích mně sice kašel z krku nevyhnaly, ale zase jsme mohl rozšířit svoji sbírečků fotografií večerní nálady :-). Snad se nelíbí jen mě, ale najde v nich zalíbení alespoň nějaký čtenář.

Ropucha
Poblíž Medláneckého rybníka jsem našel dost apatickou ropuchu. Byla buď březí nebo na konci životní cesty, takže se nechala bez námitek zvěnčit z naprosté blízkosti několika centimetrů.

Medlánecký rybník
Nedělní dubnová idylka v Brně. A teď mi zkuste někdo vyvrátit fakt, že v Brno je opravdu prolezlé zelení, alespoň u nás na dalekém hornatém severu.

Medlánecký rybník
Přesto je však znát, že louky a strniště mizí a mízí a všude se objevuje nová moderní zástavba. Již zakrátko tak bude Medlánecký rybníček obklopen celkem lukrativním bydlením. Sice se raději kouknu na pěkné domy než na šedý panelák, ale ještě raději bych tam místo města viděl zelenající se louku prorostlou pampeliškami.

Medlánecký kopec
V podvečer pak otěže moci přebírá temná noc. Poslední sluneční paprsky dne a už se nám pomalu obloha začíná mračit. Kdo ví jak na dlouho...