Byl jsem zrovna uprostřed úpravy blogu, když mi monitoring na Pipni.cz oznámil výpadek WWW a FTP. Celkem rozladěný, jelikož používám placený "stabilní" webhosting, jsem prolézal nejrůznější odkazy, abych se dozvěděl, zda-li se jedná o výpadek několikaminutový či několikahodinový. Během této kratochvíle jsem objevil (pro mě) novou službu vServer, která je v programu START zdarma (pochopitelně bez garance). vServer není nic jiného než virtuální server s Vámi zvolenou linuxovou distribucí. Zaregistrujete se, vyberete si Vaši oblíbenou distribuci (Slackware, Debian nebo Gentoo) a po přihlášení pomocí SSH klienta se stáváte rootem, administrátorem.

vServer Výhoda je nesporná, můžete si nainstalovat libovolný program, můžete naprogramovat zcela novou službu. Můžete si vytvořit svůj vlastní IRC server, DC++ HUB a podobně. Z hlediska WWW serveru jsou možnosti neskutečné. Nejste již omezeni poskytovatelem webhostingu, svoje stránky si můžete naprogramovat v libovolném jazyku, jehož interpreta si na serveru nainstalujete. Můžete plně konfigurovat Apache i PHP, či si naprogramovat zcela nové webserver řešení. Jste velkým rootem a to naprosto zdarma při konektivitě 5Mbps, měsíčním "trafiku" 10GB a kapacitě 2GB (musíte ale odečíst velikost vlastní distribuce). Pipni Vám nabídne procesorový výkon 333MHz, 128MB RAM a stejně veliký Swap. To zajisté není řešení například pro gameserver, ale opět podotýkám, že vše získáte zdarma. Můžete si pořídit samozřejmě i vServer placený, který nabízí podstatně vyšší výkon.

Jak to celé funguje? Je to ideální řešení pro ty, kteří z nejrůznějších důvodů odmítají investovat do serverhousingu, tedy do služby, kdy si pěkně do klimatizované serverovny připojíte svůj vlastní počítač. vServer je vlastně virtuální serverhousing. Všechny vServery funguji na jednom hardware v rámci běžícího sdíleného linuxového jádra, jsou na sobě zcela nezávislé a mají garantované systémové prostředky. Vy tedy máte pocit, že jste opravdovým majitelem serveru "z masa a kostí". Jediný rozdíl spočívá v tom, že se k vServeru můžete připojit pouze vzdáleně přes Vašeho oblíbeného SSH klienta. Vedle toho vServer dále nabízí i běžné Pipni-like WWW administrační prostředí.

Je zřejmé, že START program bude stejně spolehlivý jako FREE program pro webhosting. Můžete si ovšem celkem luxusně vyzkoušet fungování linuxové distribuce jako serveru pro nejrůznější služby. Osobně pak v této službě vidím obrovskou konkurenci pro serverhousing, jelikož se jedná o službu v nejnižších programech přirozeně levnější, bez nutnosti zakupovat v bazaru nějaký zestárlý, ale dostačující Celeron.

Já osobně jsem dal přednost distribuci Gentoo, která má výborný balíčkový systém Portage a zhruba rok jsem stejný systém používal jako desktop a stejně dlouhou dobu také distribuci Vlos, která je na Gentoo založena. Gentoo však k mé lítosti zatím používá pouze 75 zaregistrovaných uživatelů

Vzhledem k náročnosti služby budou asi také mnohem přísnější podmínky provozu. Vždyť zatím na pipni.cz funguje pouhých 317 virtuálních serverů (ke dni vydání článku). Je celkem pravděpodobné, že pokud nebudete na linuxu aktivní, administrátor Vám běh Vaší distribuce přinejmenším zastaví - analogie stisknutí tlačítka "Power Off" na serveru nevirtuálním :-).

Webhostingového poskytovatele Pipni.cz mnoho klientů nemá pro velmi časté výpadky zejména na freehostingu v lásce. Častou aktualizací služeb a těmito nabídkami si však pokaždé získává mé sympatie a veškeré zlo je odpuštěno. Bravo! Jen tak dále.