Losos je nádherná ryba - stačí lehce zvýšit teplotu a už se nám masíčko začíná rozpadat. Je to krásný mořský tvor, který si zaslouží také krásnou a lehkou úpravu. Dnes si ukážeme, jak si lososa připravoval admirál britského námořnictva Henry "Blackhawk" Gordon.


Henry Gordon
Admirál Henry Gordon zvaný "Blackhawk" na dobové fotografii, kde se pyšní čerstvě uloveným losososem "Pango Pango", jediným druhem, který se vyskytuje u pobřeží Mosambiku. Admirál Henry Gordon se zasloužil v bojích s divokým kmenem Zuluů na jihoafrických savanách.

Losos
A zde vidíte vše, co budeme potřebovat. Tedy lososa newfoundlandského v nálevu s Rucolou, červené Merlot víno, niva sýr, koření, brokolici a thajskou zeleninu.

Dobrého lososa musíme nejprve ulovit. Odborníci doporučují především mělčiny při pobřeží Nové Anglie, kde se zdržuje losos newfoundlandský, který se vyznačuje velmi chutným masíčkem. Našeho lososa ulovil James Worchester jr. z městečka St. George - jeden z nejvyhledávanějších rybářů zdejšího kraje.


Losos
A lehce orestované lososí stejky se nám již dusí v Rucole a červeném víně. Jen co budou hotové, zbylou šťávu použijeme na orestování zeleniny.

Tělo očistíme, zbavíme hlavy a vnitřností a vložíme do horkého slaného nálevu s lístky čerstvého salátu Rucola. Losos nám změkne a nasaje ostrou až pálivou chuť. Tělo rozporcujeme na středně tlusté stejky, opepříme, osolíme, lehce obsypeme kořením na rybí grill a společně s decentním množstvím Rucoly zmažíme na rozpálené pánvi. Po minutě přilijeme nějaké to deci červeného vína Merlot a dusíme podle chuti. Následně stejky vyjmeme a do zbylého vývaru vložíme thajskou zeleninu a brokolici.


Losos
Stejky jsou již hotové a zlehka odpočívají v pozadí. Nyní přišel čas na sladkou thajskou čerstvě zamraženou zeleninu s thajskými houbami, bambusem, minikukuřicí, nejrůznějšími lusky a brokolicí.

Čerstvou zeleninu dusíme až do vyvaření, posypeme nivou a podáváme společně s čerstvou Rucolou.


Losos
Když je vše hotové, podáváme s lehkým červeným vínem nebo minerální vodou.