WIFI Access Point a WIFI RouterPatřím k té většině obyvatel, která když spí, tak chce spát. Jak ale spát, když ze všech různých koutů blikají nejrůznější blikátka, která by vlastně vůbec nemusela blikat, ale blikají pravděpodobně z toho důvodu, aby měl zákazník dobrý pocit ze své investice - pokud přeci něco bliká, pravděpodobně to vykonává nějakou práci. Nejdříve mi tu blikal modem kabelového internetu UPC Chello. Před třemi měsíci jsem změnil poskytovatele internetového připojení a místo pěti diod kabelového modemu se rozblikalo hned 20 diod dvou prvků bezdrátové sítě -  APčko a můj wifi router, pomocí něhož jsem online od balkónu až po záchod.

WIFI Access Point a RouterAnténa pro příjem signálu je poměrně rozměrná a tak jsem dlouhé dva měsíce plánoval jak a kde ji upevnit bez nějakého radikálního zásahu, vrtání do betonu aj. Nakonec vše vyřešila větrná bouře, při které mi odlétla jedna ze dvou plastových krytek průduchů do klasické panelákové spíže. Kryt jsem našel, zároveň jsem ale zjistil, že placatou plastovou bílou anténku mohu použít jako "dekl" otvoru namísto běžné krytky. Rozhodnuto jest. Nejdříve bylo nutno provrtat několik dřevěných příček pro zavedení prodlužovacího elektrického kabelu a po třech hodinách práce se již jak APčko tak router usadili v nejvyšším patře spíže. Stačí zavřít dveře a je po blikání, nikde ani náznak kabelu a přesto všechno funguje jak švýcarské hodinky a celkem topící zařízení je i chlazené skrze průduch.

Racková skříň ze spíže :)Během vrtání jsem sice zlomil tři vrtáky, omylem mále provrtal přívod elektřiny a překroutil několik vrutů, když jsem vrtačku v režimu "příklep" použil jako elektrický šroubovák, jinak se však nic podezřelého nestalo a já podobné řešení vřele doporučuji všem, kteří se chtějí zbavit blikajících diod, zbytečných kabelů za počítačem aj. Wifi síťová karta ať už pro notebooky v podobě USB klíčenky nebo PCMCIA karty či PCI karty pro desktopy dnes stojí pár stokorun (pokud již nejsou součástí výbavy počítače) a stejně tak wifi router představuje investici, která se vzhledem k podstatě věci musí vyplatit už jen tím, že nemusíte nikde táhat nejrůznější kabely a internet či svou vlastní domácí síť můžete poskytnout každému, kdo k Vám příjde například s tím notebookem na návštěvu či se můžete přes panelovou stěnu podělit se sousedem.

Anténa místo krytu průducho spíže
Dokonáno jest. Místo čtvercového krytu průduchu plochá WIFI anténa téměř shodných rozměrů. Uchycená je pomocí lanka a antenního kabelu.