"Moje královno. Teď i na věky spolu žít budem. Sbohem Izz. Skončil jsem. Všechno v pořádku? Ano všechno v pořádku." The Fountain je film o hledání smyslu života, smíření se s faktem, že jsme smrtelní a s tím jdoucí a neutuchající honbě za věčností. Ten film mohl být natočen zcela běžně a povrchně. Kdekdo by uronil slzu a videopůjčovna by získala další ze stovek silných dojáků. To by ovšem nemohla režie patřit výbornému Darrenu Arnofskymu, který je podepsán například pod bestsellerem Requiem for a Dream, vizuálně dokonale pojaté studii o rozpadu osobnosti drogově závislého člověka a jeho blízkých.

Existencionální The Fountain jde v určitém slova smyslu ve šlépjejích téhož snímku. Thomas je mladý vědec, který se snaží nalézt lék na vzácnou rakovinu své milované Izz. Jeho boj je však marný a Izz umírá. Izz odchází smířená se svým osudem, což se Thomasovi nedaří a nedaří pochopit a vykoupení a sebepoznání nalézá až po pětistech letech v nitru kolabující hvězdy.


Trailer ke snímku, který si dal za úkol zobrazit nezobrazitelné. Aneb poezie, filosofie, hluboké emoce, životní pravdy a mytologie společná všem náboženstvím a lidskému druhu za 40 milionů dolarů. Ačkoliv tento film nebude trhák multiplexů, již dnes má jisté místo v dějinách kinematografie.

Děj celého filmu, který představuje místy až neskutečně psychadelickou alegorii hledání věčnosti a nesmrtelnosti, je rozdělen do tří zcela propletených osudů a časových období. Španělská královna žádá conquistadora Thomase aby v pralesích střední Ameriky nalezl mýtický Strom života. Jen tak může on a ona překonat smrt, stát se nesmrtelnými a po svém boku zůstat navždy. Tyto řádky z knihy jeho milované chřadnoucí Izz čte soudobý Thomas a zoufale se snaží objevit lék. Nic platné, smrt je přirozená jako samotné zrození a Izz odchází.

Izz a Thomas sledují mlhovinu. Izz vypráví o Mayské legendě a smrti, Thomas však nechce poslouchat.
Izz a Thomas sledují mlhovinu. Izz vypráví o Mayské legendě a smrti, Thomas však nechce poslouchat. © 2005 Warner Bros.

Thomas, alegorie lidského vzdoru, však smrt "královny" Izz odmítá příjmout a po pětistech letech v podivné kapce pluje vesmírem vstříc mlhovině, která v mytologii středoamerických Mayů bere a dává život. Jeho pouť tichým vesmírem však postupně ztrácí svůj původní smysl, neboť Thomas postupně osobnostně roste a smiřuje se jak v současnosti tak jako vesmírný poutník budoucnosti se smrtelností. Po devadesáti minutách do obrazů proměněné lásky, mytologie a poezie Thomas budoucnosti vyřkne ortel sebepoznání: "Už se neboj Thommy. Já umřu. Já umřu. Spolu budeme žít věčně..." a v explodující stárnoucí hvězdě v jádru mlhoviny sám umírá. Rodí se nová hvězda a nový život.

Thomas z roku 2500 se blíží ke konci své Odyssey, Hugh Jackman se nechal kvůli roli ostříhat a dlouhé měsíce studoval východní cvičení.
Thomas z roku 2500 se blíží ke konci své Odyssey, Hugh Jackman se nechal kvůli roli ostříhat a dlouhé měsíce studoval východní cvičení. © 2005 Warner Bros.

The Fountain obsahuje mnoho dílčích alegorií, které nemusí divák po prvním shlédnutí objevit nebo pochopit, poselství je však jasné. The Fountain je především oslavou silného pouta lásky v celé své surovosti a smířováním se s osudem, který čeká každého z nás. The Fountain je také oslavou zrození a nového života a zde můžeme hledat paralelu například s 2001: Vesmírná Odyssea, kteréžto konec je de facto totožný s The Fountain: skáza jednoho je zrozením druhého.

Thomas při cestě bezbřehým vesmírem...
Thomas při cestě bezbřehým vesmírem... © 2005 Warner Bros.

V hlavních rolích si zahráli panenská Rachel Weisz a naprosto dokonalý Hugh Jackman, který dokázal, že je Panem hercem a obodbí popcornových snímků typu Van Helsing či X-Men pro něj konečně skončilo a zvládne i mystické drama, které rozhodně není určené pro rozpaslého diváka ládujícího se Pepsi v kelímku, ale pro člověka, který chce u filmu také trošku přemýšlet a nést se na vlně emocí, které mimojiné také díky bravurní hudbě přicházejí velmi brzo.

Bude se Vám líbit, pokud se Vám libilo následující:
2046
Solaris
2001: Vesmírná Odyssea
Věčný svit neposkvrněné mysli

The Fountain na internetu:
The Fountain - domácí stránka
The Fountain - záznam v ČSFD

V kinech od 8. března 2007

"První otec se obětoval pro strom života. Smrt je cesta k úctě. Dokonči to..."