Občas se hodí být neviditelným. Nechcete aby Vaši činnost na internetu někdo snadno vystopoval a tak použijete jeden z mnoha veřejných anonymizérů pracujících jako proxy-server. Takový proxy-server je pak prostředníkem mezi Vámi a cílovým serverem. Výhoda je taková, že server vidí IP adresu prostředníka, v našem případě proxy-serveru, nikoliv však Vaši, na druhou stranu proxy-server vidí veškeré naše dotazy, posílaná data a může je v lepším případě pouze marketingově zneužít. Proč ale složitě používat webové anonymizéry, když můžeme použít celý anonymní internetový prohlížeč? Nahlédněte do světa Torrify Torpark a anonymní sítě TOR!

Torrify Torpark je zcela běžný internetový prohlížeč postavený na Mozilla Firefox. Neinstaluje se, pouze se stáhne na Váš disk a spustí, čehož lze využít například u USB klíčenek. Toriffy Torpark využívá síť TOR nodů - jakýchsi meziústředen,  mezi kterými se posílá Váš dotaz na cílový server a následně se přes ně vrací také jeho odpověď. Server tedy nezná Vaši IP adresu, ale pouze IP adresu poslední meziústředny. Podle situace se použije určité množství meziústředen a čím více se jich použije, tím jste samozřejmě více skryti před případným zpětným stopováním. Cena za tuto delší cestu, která po sobě zametá stopy, je samozřejmě přenosová rychlost. Pokud využijete FREE EDITION verzi prohlížeče Torrify Torpark, je to ubohých 40 kbps, což je opravdu málo a odpovídá to starému vytáčenému dial-up připojení. Pokud vlastníte například kabelový internet UPC Chello Plus, jedná se v ideálním případě dokonce o 154x pomalejší připojení. Pro nutné případy a prohlížení běžných HTML stránek to však přežijete a stahovat anonymně nějaké video asi tímto způsobem nemá smysl.

Torrify Torpark
Torrify Torpark a tento blog. Anonymní a přímé spojení na webový server můžete přepínat jedním kliknutím myši. FREE EDITION je nyní limitována přenosovou rychlostí mezi TOR nody 40kbps (1MB za cca 3,3 minuty).

Uvědomte si ale, že mezi Vámi a cílovým serverem stojí jeden až více prostředníků a každý z nich technicky zná obsah odesílaných a získávaných dat. Nedporučuji se tedy touto cestou přihlašovat k nejrůznějším webům pod Vašim heslem, které používáte někde jinde nebo nedej Bože používat internet banking a jiné služby. Placené verze dále podporují plnou anonymitu nejen na webových stránkách ale v celém internetu a také mnohem vyšší přenosovu rychlost až k 1500kbps a s SSH šifrováním dat.

Torrify Torpark
Zde vidíte výpis z mé MySQL databáze, konkrétně z části pro ukládání Vašich komentářů. Vybral jsem dvě své reakce. Oranžově je znázorněm můj běžný komentář a zeleně anonymní pomocí prohlížeče Torrify Torpark. Všimněte si sloupce ip, ve kterém je uložena IP adresa odesílatele. Ačkoliv mám statickou neměnnou IP adresu, pomocí Torrify Torpark se uložila IP adresa poslední meziústředny, nikoliv moje.

Jak pracuje TOR network
Zde vidíte, jak pracuje TOR network.  Vy jste Alice a cílový WWW server je  Bob. Dotaz a jeho odpověď se pak routuje přes TOR meziústředny až k cíli. Bob tak vidí IP adresu pouze poslední meziústředny.

Torrify Torpark je jistě velmi zajímavý program, kterému, vzhledem k tomu, že je postavený na Mozilla Firefox, by slušelo uvedení i jako rozšíření pro již existující Mozilla Firefox.  Určitě tento program ale doporučuji k vyzkoušení, ovšem vězte, že IP adresy koncových meziústředen jsou většinou na nejrůznějších SPAM blacklistech a tak můžete být koncovým serverem blokováni. Užívejte Torrify Torpark tedy především ke své vlastní bezpečnosti, nikoliv k nabourávání anket, služeb ke stahování dat a podobně ;-). Ostatně na megaupload.com a jiných službách toho při 40kbps moc nestáhnete...

Torrify Torpark - domácí stránka
TOR anonymní síť - záznam na anglické Wikipedii