Turistická známka - Pravčická brána NP České ŠvýcarskoAčkoliv nedělní počasí nepřálo snad nikomu, kdo by měl potěšile v plánu vyrazit do širých luk a hájů, my tak přesto udělali a po poměrně dlouhé době vyjeli na lup turistických známek. Znáte turistické známky? Pokud snad občas vytáhnete paty z domu ven za nějakou tou památkou či přírodním lákadlem, zajisté ty dřevěná kolečka znáte. Seženete je dnes opravdu téměř na jakékoliv atrakci a jejich registr již dokonce eviduje i mapový server mapy.cz. Někdo si tak odveze ze zámku, hradu, či horské chaty pohled a někdo turistickou známku, která mu bude originálním způsobem připomínat jeho návštěvu. Stejný důvod žene ve své známkochtivosti i mě.

Projekt Turistické známky spatřil světlo světa v turistické sezóně léta 1999. My je objevili na zámku Hrádek u Nechanic a zde si i koupili první mapu známkových míst. Bylo jich tehdy snad kolem tří stovek a tak jsme je začali sbírat s přesvědčením, že brzy již bude všude vymeteno. Počet známek se však neustále rozšiřoval a dodnes rozšiřuje každým rokem a tak jsou dnes k mání i takové, jejichž pořadové číslo přesahuje číslovku 1000! Za těch již skoro 8 let se mi podařilo nasbírat kolem 200 známek ze všech míst republiky výjma Beskyd a Krušných hor. Ty dřevěná kolečka za pětadvacetikorunu však již cestují i za hranice. Před pár lety se objevily na Slovensku a dnes je najdete i na mnoha místech Polska, Rakouska, Německa a světe div se! Dokonce i v USA! Pokud jsi vášnivým sběratelem, nemusíš rozšiřovat svou rodinku známek jen tak pro radost a vzpomínku na zajímavá místa, ale můžeš hrát také sběratelskou hru. Každý kdo nasbíra celou desítku, tedy třeba známky s pořadovým číslem 30 až 40, získá speciální známku na památku. Věřte však, že to není vůbec jednoduché a při své honbě za známkami utratíte mnoho peněz za autobus, vlak, benzín, naftu, či hojivou mast na lýtka a kolena. Odměnou je nelakované, čerstvým dřevem vonící, kolečko s vypáleným symbolem místa a zajisté také mnoho fotografií a zážitků.

Moje turistické známky
Vzpomínky moje dřevěný. Na některé padá prach již skoro osm let. Dřevěná vzpomínková rodina dnes číta 230 sourozenců ze severních a jižních, východních i západních míst naši krásné země.

Sběratelská vášeň některých však přesahuje již veškeré meze a tak se mezi námi sběrateli najdou mnozí, kteří na internetových diskuzích kupují a prodávají známky z míst, která kupující nikdy nenavštívil. To ne! To dřevěné kolečko není pouze vzpomínka ale také určitá meta a když se pak člověk podívá na ten stůl posetý známkami a tu vidí Šumavu a tu zase Jizerské hory a tu bylo zavřeno a zde ho zase zasáhla bouře - no jednoduše jsou to ty zářezy na pažbě staré pušky odevšud, kde se nebohé země dotkla má noha posetá slunéčky sedmitečnými z letních čundrů.

A tak až někdy uvidíte dřevěný štít, symbol známkového místa, místo pohlednice, která zežloutne, šáhněte raději po tomto kouzelném kolečku, které je však pravda dnes už k dostání naprosto všude a tak se ty počáteční zlatokopské práce proměnily občas až v každovýletní rutinu.

Projekt Turistické známky

Abyho turistické známky v PDF (aktualizováno pro léto 2006)