Velikonoce Včerejší prosluněný den jsem strávil bitím žen. A co je horší, nebil jsem ženy cizí, ale mně nejbližší, tedy ženy rodinné. Den jsem započal tím, že jsem surově a nehumánně zbil mamku a po několikahodinové přestávce jsem ještě surověji zbil babičku a sestřenice. Nejeden ženský spolek pod záštitou gender studies by mě zajisté okamžitě odsoudil a nazval sexistickým zaostalým prasetem oslavujícím východoevropské zpátečnické sváky.

Velikonoce Včera tu totiž bylo velikonoční pondělí - státní svátek, který mají všichni rádi a ti, kteří žijí v regionech, kde se tradice dodnes oslavují, jej mají rádi ještě více. Ačkoliv i já jsem z jižní Moravy, faktem zůstává, že v Brně se myslím nikdy tak moc neslavil. Tedy zajisté se slaví mnohem výrazněji než v takové Praze, ale aby nám někdo cizí zvonil na dveře? To vůbec ne! Ostatně já si vždycky pořizoval pomlázku jen na své příbuzné, kteří jediní byli ochotni ocenit moje násilí kraslicí nebo čokoládovým zajícem :-). Kdysi jsem tedy chtěl vymrskat s přáteli i jednu naši kamarádku, leč vyběhl na nás otec s holí a od té doby se do podobných dobrodružství nepouštím.

Velikonoce Velikonoční pondělí odjakživa trávíme v Prostějově, odkud pochází polovina naši rodiny. Ani zde, v centru Hané, se velikonoční zvyky neslaví jako kdysi, kdy ulicemi procházeli mladíci v krojích a řehtali řehtačkami. Ostatně i když studuji historii a měl bych tedy chránit a oslavovat staré zvyky, mě osobně by do kroje neoblékl nikdo, protože jsem tradiční nepřítel společenských úborů. Jednou za pět let snesu oblek s rolákem ala "Fischer", ale víc ode mě soudný člověk nemůže očekávat.

Další překážkou je získaná pomlázka. Co s ní? Vajíčka se naštěstí nefasují v takové míře jako kdysi a tak vesele nehnijí v lednici, o to více však člověk získá nejrůznějších čokoládových zajíců a jiných hlodavců. Pro nás pány je to ale příjemný svátek, který se však pomalu vytrácí. Ne že by mi to až tak vadilo, na druhou stranu je to nicméně jedna z možností, jak navštívit vzdálené babičky, strejčky i tetičky. A že těch svátků máme třebas oproti takovému Rakousku jako šafránu...