Setkání prezidentů v BrněVykračoval jsem si to tak v pátek po městě, když tu mě do uší udeřil fanatický ryk davu. Náměstí Svobody bylo zcela zaplněné do posledního metru čtverečního a i chudák před pár měsíci restaurovaný morový sloup byl obšplhán senzacechtivými pozorovateli. V popředí jsem zahlédl tribunu a na ní snad 14 snad i možná 15 mužů v černém. Tedy nebyli to oni muži, co brání naši pohostinnou Zemi před vetřelci z nekonečného vesmíru, ale tváře, které občas zahlédnete v zahraničních rubrikách televizních novin. Teprve po hlase jsem poznal nezaměnitelný tón Váška Klausů a pochopil, oč se jedná.

Onehdá jsem totiž slyšel, že prý je příjezdová silnice k mezinárodnímu letišti Brno - Tuřany využívána takovými těmi lidmi, co montují do svých Škodovek a ojetých zahraničních vozů nejrůznější budíky, klaksony a jiné nezbednosti a pak na té příjezdové silničce ony budíky a klaksony zkoušejí a navzájem žasnou, čí klakson zatroubí nejlépe a čí Škodovka přestavená na Lamborgini udělá na starém asfaltu nejčernější brzdnou čáru. Pak jsem také zaslechnul, že prý se jezdí takové ty závody snad kdesi z Londýna až do Turecka v civilním provozu a že prý nedávno oni závodníci dorazili až do blízké Bratislavy, kde prý ono závodní klání ukončili pro nešťastnou nehodu snad kdesi na Balkáně no a vážení! Už jsem měl jasno!

Setkání prezidentů v BrněVyhnul jsem se tedy onomu davu na velkém náměstí, který vítal s moravskými prapory desítku automobilových překupníků v černém a zamířil do obchůdku jménem Bontonland, jelikož zde mají neskutečně překrásný výběr muziky. Ve druhém patře jsem našel slevněného barda ruského romantismu Sergeje Rachmaninova natočeného kdysi v 70. letech v Londýně. Pak mě do očí udeřila také zajímavá francouzská edice o několika CD mapující celou genezi hudby. Od temné gotiky a sakrální muziky až po současnou "post-na-druhou" muziku. Zakoupil jsem si tedy první album z edice - The Birth of Polyphony, která obsahuje překrásné chorály z 12. až 14. století. Krásně se u toho usíná, krásně se u toho učí, krásně se u toho myslí a krásně si u toho člověk uvědomuje, jak je malý a bezvýznamný atp. V koši se slevou jsem pak ještě vyhrabal záznam vystoupení alt-rockové skupiny The Pixies v londýnském studiu BBC na přelomu 80. a 90. let, který mě obščastnil skladbami Wild Honey Pie, Monkey Gone to Heaven a dalšími šlágry legendární bostonské skupiny, která se rozpadla dříve, než stačila upadnout a na jejichž ruinách byl vystavěn americký grunge a garage rock let devadesátých.

Setkání prezidentů v BrněKdyž jsem se již notně unavený vypotácel z obchůdku s muzikou, pánové na náměstí stále promlouvali k lidu a postraší babky a vojáci hradní stráže omdlévali v poledním slunci. Já však již měl jasno - ostatně to už se opakuji a tak jsem věděl, kde je cíl mé cesty. Stále však bylo příliš brzo a tak jsem na Malinovském náměstí zamířil do čajovny Shahrazad, kde jsem si objednal africky Honeybush připomínající již velmi rozšířený Rooibos a vodní dýmku s příchutí sladkého melounu. Místo kýžené relaxace mě však přepadla senná rýma a tak jsem se snažil další dvě hodinky přetrpět alespoň četbou magazínu Týden, kde jsem se dozvěděl, že investovat do akcií dnes může buď člověk s šestým smyslem nebo naprostý idiot. Poněkud v náladě jsem se po šesté večerní vypotácel ze Šeherezády a koukal, jak se prostranství před ND Brno, tedy před budovou honosící se jménem Mahenovo divadlo, plní diváky.

Setkání prezidentů v BrněJen by mě snad zajímalo, kam Policie ukryla své Felície. Snad jako by se za ně styděla? Vždyť nejslabší policejní stroj o čtyřech kolech byla lesknoucí se velmi silná Oktávie. Ale pak už to začlo! Za nekončícího houkání přijížděla k divadlu kolona za kolonou černých krasavic značky Audi z nichž každá měla pražskou snadno zapamatovatelnou SPZku. Některé takovéto Audi autíčka byla opatřena také legračními vlaječkami, ale chápu, že se s největší pravděpodobností jednalo o reklamu sponzorů. V PÁTEK SE TOTIŽ V BRNĚ KONAL VELKÝ AUTOMOBILOVÝ BAZAR! Přijeli všichni, kdož něco znamenají. Chorvatský generál, bulharský car, rumunský král a černohorský kápo, Albánský post-komunistický generál, nějaký ten šejk a sultán. Přišlo mi však podivné, že ani jedno auto nebylo opatřeno cenovkou. Jaká je tedy jejich bazarová cena? Heuréka! Bude se smlouvat!

Setkání prezidentů v Brně

Co se dělo za vraty divadelního stánku netuším, ale je celkem pravděpodobné, že po několika hrách ve skořápky a snad turnaji kohoutích zápasů došlo na urputný boj nervů. Za kolik prodal bulharský car svůj smaragdový TDI kočár taktéž netuším, ve večerních zprávách však bylo řečeno, že prý vše dobře dopadlo a krevní msta se příštího roku opět v jiné hostitelské zemi prý revanšovat nebude.