Představte si, že by jste si chtěli zahrát nějakou hru, či prožít roli svého oblíbeného herce. Technika nám dnes nabízí velmi slabé možnosti v rámci takzvané virtuální reality, kdy Vás oblečou do skafandru s pohybovými čidly a na hlavu Vám posadí helmu s brýlemi, které Vám budou projektovat alternativní realitu. Již na počátku však víte, že se jedná o fikci. Představte si ale situaci, kdy by jste se ocitli uprostřed děje a tento děj by jste považovali za opravdu skutečný.

Dnešní video z Youtube je kontroverzní. S velkou pravděpodobností to ovšem není tzv. fake, tedy vtip, se kterým se čím dál tím častěji setkáváme u velmi náročných skrytých kamer, které jsou jednoduše natolik nákladné, že účinkující nevěřící Tomáš se musí za každou cenu opravdu leknout - proto nevěřícím Tomášem občas bývá herec blízkého ochotnického divadla, který zařve ještě věrohodněji než náš nachytaný kamarád.

Již delší dobu je známo, že nejrůznějšími stimuly můžeme přivést dostatečně citilivého jedince do stavu jisté hybernace blízké stavu, který je u nás znám jako hypnóza. Jedná se zejména o stimuly zvukové a obrazové. Je také prokázané, že zejména obrazové stimuly mohou citlivým epileptikům způsobit záchvat. Proto se dříve určité typy počítačových her nedoporučovaly právě pro takto nemocné jedince, zatímco druhá skupina skeptiků tento vliv obrazové stimulace zpochybňovala.

Scénář následujícího videa je jednoduchý, strhující, eticky velmi na hraně a možná je to opravdu pouze sehrané od A po Z. V jisté hospůdce je nainstalovan hrací automat s poetickým názvem "Waking Dead". Herní automat je propojen se zákulisím, kde pánové pomocí výpočetní techniky uvedou skrze vizuální stimuly (zmiňují ostré záblesky) hráče, který se v tu chvíli všemi smysly soustředí na obraz a zvuk, do stavu katatonického transu, tedy de facto do hypnózy. V ten moment se na scéně objeví kamery a nemocniční lůžko, nebohého katatonika převezou do blízké budovy, kde je vytvořeno zcela stejné prostředí jako ve hře, jejimž účelem je tuhý boj s ožívajícími mrtvými. Silná siréna probudí katatonika z transu a on najednou zjišťuje, že v ruce drží zbraň na zombie a nachází se v oné hře. Následně je opět uveden do katatonického transu, převezen zpět před herní automat a opět sirénou probuzen. "Proboha to bylo jako živé!" :)...Zda-li to bylo vše sehrané, nebo tato skrytá reklama byla opravdu skutečností již nechám na Vás.