Již delší dobu mám problémy se svým SMTP serverem na zdejším hostingu, jelikož bude moje pevná IP adresa pravděpodobně na nějakém blacklistu. Neschopnost odesílání e-mailu je dnes fatální a používání webového rozhraní k odesílání pošty není příliš časově flexibilní. Rozhodl jsem se tedy vužít určitého "bajpásu" mezi poštovním serverem mail.tucnacek.cz a poštovním účtem na službě Google Gmail, kterou již několik let používám jako archiv veškeré přijaté pošty, neboť si na tento svůj účet automaticky přeposílám veškerou poštu. Proč ovšem nevyužít rovnou SMTP server služby Gmail?

GMail Bypass

Životní cyklus bypassu (klikni pro zvětšení): Uživatel v internetu mi zašle e-mail na adresu jakub.cizek@tucnacek.cz. Poštovní server na mail.tucnacek.cz tuto zprávu obdrží a přepošle ji automaticky na e-mailovou adresu abysser@gmail.com. Z této adresy si poštu čtu pomocí POP3 poštovního klienta. Vytvořím-li novou zprávu, obdrží ji SMTP server služby GMail a změní pole odesílatele opět na jakub.cizek@tucnacek.cz případně na jiné jméno (k jedné e-mailové adrese používám několik aliasů). Příjemce dostane odpověď od jakub.cizek@tucnacek.cz, aniž by tušil, jakým složitým cyklem zpráva prošla a že nepochází ze serveru tucnacek.cz, alébrž z gmail.com.

Ano, jde to! Stačí mít onen účet a SMTP GMail server si nastavit ve svém oblíbeném poštovním klientovi.  Pokud ovšem neprovedeme menší změnu v nastavení Gmailu, změní se odesílatel e-mailu automaticky na Vaši GMail identitu. Pokud tedy e-mail odešlu s odesílatelem jakub.cizek@tucnacek.cz pomocí služby GMail, příjemci dorazí tatáž pošta ovšem například od uživatele jakub.cizek@gmail.com. Stačí ovšem navštívit Položku Nastavení, zde pak Účty a vytvořit si novou identitu odesílatele. Pak již jen stačí onen e-mail odesilatele autorizovat a můžete Gmail službu s radostí používat jako univerzální SMTP server s neskonalou výhodou toho, že Gmail si bude ukládat i tu poštu, kterou jste takto odeslali z poštovního klienta! Již tedy nemusíte před reinstalaci počítače provádět zálohu e-mailového účtu (můj Thunderbird takto dosahoval velikosti již stovek MB), neboť kompletní zálohu máte k dispozici v GMailu a ke všemu si vždy můžete nechat přes POP3 poslat celý komplet Doručené pošty i kdyby se jednalo o GB dat!

Gmailnastavení

Nastavení GMail je jednoduché a rychlé.Stačí vložit a autorizovat e-mailové identity odesílatele a GMail si již poradí.

Přijímání pošty skrze Gmail má i další podstatnou výhodu. Díky výborné empirice a z ních výcházejícící heuristice GMailu a Google obecně (také o nás ví všechno), dokáže GMail velm ischopně rozpoznat spam a tak k Vám do poštovní schránky v poštovním programu dorazí 2x filtrovaná zpráva. Nejprve na Vašem skutečném poštovním serveru (zde je zpravidla nějaká forma antispam filtrů), dále pak nová kontrola přeposlaná pošta na GMail a následně antispam kontrola v poštovním klientu. Od doby spuštění tohoto bypassu mi nedošel ani jeden spam! AOvšem zároveň se mohu v GMail složce pro spam vždy podívat, zda-li jako spam nebyl ohodnocen i důvěryhodný e-mail. Od roku 2005 se mi to však nestalo ani jednou.