Majáles Brno Tak jsem se dlouho rozhodoval. Koupit lístek nebo nekoupit? Věděl jsem, že na pátou budu muset jít na předposlední seminář za každou cenu, protože se dozvím podmínky zápočtu. No nakonec vše vyřešila skutečnost, že se zítra na "Masaryčce" koná Dies Academicus a bylo vyhlášeno děkanské volno. No ono bylo sice vyhlášeno, ale kdybych nebyl aktivní, vůbec se to nedozvím, protože jsem nejdříve musel oběhnout několik nástěnek - fakt že máme na univerzitě jeden z nejkvalitnějších informačních systémů na světě (četná mezinárodní ocenění) bohužel nemění nic na faktu, že mi ani nedošel hromadný e-mail.

Mariánské údolí Odpoledne jsem tedy vyrazil do Velkého Špalíčka, kde v Palace Cinemas byla jedna z posledních možností sehnat lístek v předprodeji včetně 1+1 lístku do zdejšího multiplexu. Na místě byla kratší fronta, ve které mě později náhodou našla i Aaja, která se zrovna vracela ze zkoušky (na VUT mají už zkouškové a neustále mě ti inženýři připomínají, že brzy bude i u nás). No takže mám lístek za příjemných 99 korun a zítra po poledni to v Mariánském údolí ve Staré Líšni propukne. Mariánské údolí je takový brněnský přírodní Václavák. Něco jako pražská Letná, Stromovka a Divoká Šárka dohromady, tedy cosi, co je pěkné, protéká tu říčka s třemi pěknými rybníky a co láká o květnovém víkendu stovky a stovky návštěvníků z blízkého sídliště Líšeň. Tak tentokrát přivítají nejen studenty, ale všechny, kteři si budou chtít na dvou podiích (Unreality stage a Metropolis stage) poslechnout 16 kapel: Dilemma, Chiki Liki Tu-a (proboha co to je?), Polemic, Mňága a Žďorp, Wohnout, Kryštof, J.A.R., Tata Bojs, Jaksi Taksi, PSH, Tleskač (SKA mě nebere ach jo), Ready Kirken, Gaia Mesiah, Skyline, Sunshine a Slonovski Bal.

Mariánské údolí Všechno to propukne v jednu odpoledne a ve 23:00 paralelně zakončí Majáles Tata Bojs a ten báluchtivý slon. Jediným nešvarem této jinak výborné lokality je dopravní obslužnost, nebo spíše neobslužnost. Do údolí totiž jezdí jen autobus - nejbližší šalina jezdí až z Líšně, což je dobré dva kilometry do kopce. Pořadatelé se všude dušují, že bude vyprodáno a tak bude zajímavé sledovat po půlnoci ten "prvomájový" průvod. Snad bude DPMB natolik předvídavý, že přistaví alespoň nějaké extra spoje. Původně se měl Majáles konat v Pisárkách v lehkoatletickém areálu u řeky, ale děkuji všem svatým, že se nakonec koná tam, kde se koná, protože tím se z "koncertu" stává opravdu brněnský festival. Zajíčci a srnečky se ovšem asi v noci na čtvrtek moc nevyspí a snad se o víkendu na hladině zdejších rybníků neobjeví žádný utopenec.

Mariánské údolí A to je vše. Zítra tedy žádný článek nevýjde, ale ve čtvrtek očekávejte fotoreportíček. Nakonec jen malé povzdechnutí. Brno má výbornou otestovanou lokalitu. Za bolševika v údolí probíhaly četné výstavy a soudružské "happeningy". Bylo zde i obří "stage", který ale později vyhořel. Je zde také mnoho zahradních hospod i velká autobusová zastávka. V sousedství je město s největším počtem vysokoškolských studentů na tisíc obyvatel u nás a se zázemím čítajícím milion obyvatel. Přesto se v jihomoravské metropoli nenajde žádný organizátor, který by zde zahájil tradici nějakého velkého festivalu. Ke konci léta tu sice "máme" Semtex Culture, ale to je z hlediska letních akcí pouhý záblesk. Tímto vyzívám všechny schopné, aby něco uspořádali.